Jelenleg igen nagy divatja van a természetes édesítőszerek használatának. Ezek többsége olyan vegyület, melyek bár édesek és a cukorra emlékeztetnek, szervezetünk mégsem kezeli őket cukorként és nem képes energiát nyerni belőlük. Ennek eredményeképpen egy alacsony kalóriatartalmú alternatíváját kapjuk a cukornak, ráadásul teljesen biztonságosnak minősülnek.
Az eritrit egy négy szénatomból álló cukoralkohol. Egy monoszacharid, ami azt jelenti, hogy nem lehet lebontani más cukrokra. Azért hívjuk cukoralkoholnak, mert a molekula végén találunk egy hidroxil-csoportot. Az eritrit glikémiás indexe 0, vagyis a vércukorszintet egyáltalán nem emeli, így fogyókúrázóknak és cukorbetegeknek ideális választás lehet cukorhelyettesítére.
A Food and Chemical Toxicology decemberi számában megállapítást nyert az az állítás, hogy az eritrittel az olyan erjesztett italokban is találkozhatunk, mint a sör és a bor, de számos gyümölcsben, a körtében, a szőlőben, a görögdinnyében és a szójában is megtalálható. Ráadásul az eritrit ott van az emberi és állati szövetekben és folyadékokban, a vizeletben és a vérben (akár 1 milligramm is lehet literenként).
Az eritritet általában a kukorica vagy a búza keményítőjéből állítják elő. A kukoricából vagy a búzából kinyert glükózt ezután nem patogén mikroorganizmusokkal (élesztővel) keverik, amik megerjesztik a glükózt és eritritté alakítják át. A fermentált keveréket hevítéssel fertőtlenítik, majd szárítják, hogy az eritrit kikristályosodhasson. Ezeket a kristályokat megtisztítják a szennyeződésektől és egy speciális kémiai szűrűn keresztül újra megmossák, végül kristályos, szilárd formában kerül forgalomba.
Nulla kalóriás, növényi eredetű, természetes édesítőszer. Glikémiás indexe 0, nem emeli meg az inzulin- és vércukorszintet.
Nulla kalóriás, növényi eredetű, természetes édesítőszer. Glikémiás indexe 0, nem emeli meg az inzulin- és vércukorszintet.